Aby wyświetlić tę stronę, musisz zainstalować Flash Player 9+.!

Pobierz Adobe Flash Player

Bank Pekao S.A. Opole
50 1240 5178 1111 0010 3728 8021

Linki

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter

Aktualna liczba gości online: 2

Dzisiaj jest: 17.09.2019r.

Spotkanie integracyjne w Warsztatach Terapii Zajęciowej

W dniu 06.06.2012 r. w Warsztatach Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Opolskiej w Starych Siołkowicach przy Centrum Opieki Paliatywnej odbyło się spotkanie integracyjne, w którym oprócz gospodarzy, brały udział dzieci z Katolickiego Przedszkola Niepublicznego w Chróścicach i Publicznego Przedszkola w Starych Siołkowicach. Uczestnicy Warsztatów wystawili przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek”, natomiast goście z Chróścic bajkę pt. „Jaś i Małgosia”. Dzieci z Siołkowic zaśpiewały kilka piosenek miedzy innymi hymn Euro 2012 „Koko Koko Euro spoko”. Wszyscy dobrze się bawili.

opracował: Wojciech Gerlach

 

Podziękowanie

Hospicjum Stacjonarne w Starych Siołkowicach składa serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom za przekazanie daru serca tj. 3.201 zł., z koncertu charytatywnego. Doceniamy w pełni Państwa wrażliwość i wielkoduszność, pragniemy wyrazić naszą serdeczną wdzięczność – Dyrekcji oraz wszystkim organizatorom tej uroczystości, zgromadzonych przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 3 w Dębskiej Kuźni.


Bez ludzkiej hojności nie udałoby się zrobić tak dużo dla chorych w naszym Hospicjum. Dzięki Państwa pomocy możemy wspólnie przywrócić nadzieję ludziom chorym i ich rodzinom.


Opieka hospicyjna nie jest porażką medycyny, nie jest też sukcesem medycyny, jest raczej przejawem pokory wobec życia i wyrazem szacunku wobec każdego jego etapu. Sukcesem opieki paliatywnej jest na pewno uczynienie terminalnego etapu życia chorego – wartościowym.

Opieka hospicyjna wsparta profesjonalnie przez: pielęgniarki, lekarzy, rehabilitantów, psychologów, kapelana oraz wolontariuszy przepełniona empatią ze strony wszystkich tych, którzy sprawują tę opiekę ma doprowadzić do bardziej świadomego i dojrzałego odchodzenia.

Z całego serca dziękujemy wszystkim za wsparcie duchowe oraz materialne naszego Hospicjum.

Z podziękowaniem i szacunkiem
kierownik Grzegorz Węsiora z całym zespołem Hospicjum w Starych Siołkowicach

 

Więcej zdjęć w galerii.

 

Zapraszamy również do przeczytania artykułu dot. koncertu na stronie internetowej Urzędu Gminy Chrząstowice. Kliknij, aby przeczytać.

 

O nas w prasie

 

1% dla hospicjum

W ciągu czterech lat działalności „Caritas Diecezji Opolskiej Organizacja Po-żytku Publicznego” otrzymała z tytułu 1% podatku sumę 776.860 złotych. Z tej kwoty 23.333 zł. przeznaczono na koszty administracyjne. (stanowią je: druk ulotek i plakatów – 15.444 zł. = 1,99%; koszty wynagrodzeń – 5.486 zł. = 0,70%;  opłaty bankowe – 2.403 zł. = 0,31%) Koszty administracyjne wynoszą 3% otrzymanych darowizn.

W 2008 roku „Caritas Diecezji Opolskiej Organizacja Pożytku Publicznego” otrzymała kwotę 202.339 zł.
Za zebrane pieniądze zakupiono sprzęt i artykuły medyczne dla stacji opieki, gabinetów i ośrodków rehabilitacyjnych, poradni paliatywnych i hospicjów prowadzonych przez Caritas Diecezji Opolskiej.

W 2009 roku „Caritas Diecezji Opolskiej Organizacja Pożytku Publicznego” otrzymała 244.106 złotych. Darowizny zostały wykorzystane na zakup sprzętu do rehabilitacji i pielęgnacji chorych w placówkach leczniczych Caritas.

W 2010 roku „Caritas Diecezji Opolskiej Organizacja Pożytku Publicznego” otrzymała 171.615 złotych.  Kwota została przeznaczona za zakup dwóch wind dla osób starszych i niepełnosprawnych w ośrodku formacyjno-wypoczynkowym Caritas Diecezji Opolskiej w Głębinowie nad Jeziorem Nyskim.

W 2011 roku
„Caritas Diecezji Opolskiej Organizacja Pożytku Publicznego” otrzymała 158.800 złotych. Środki przeznaczono na zakup łóżek elektrycznych, sterowanych pilotem dla osób chorych, pielęgnowanych w domu.

W 2012 roku „Caritas Diecezji Opolskiej Organizacja Pożytku Publicznego” 1% podatku przeznaczy na działalność hospicjum stacjonarnego w Starych Siołkowicach. W ciągu 9 lat istnienia placówka otoczyła opieką paliatywną 1.915 pacjentów, z których 1.544 zmarło. Hospicjum Caritas utrzymuje się wyłącznie z kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Poziom finansowania opieki paliatywnej powoduje, że hospicjum zadłużone jest na kwotę ok. 400 tys. złotych (stan ze stycznia 2012 r.).
„Caritas Diecezji Opolskiej Organizacja Pożytku Publicznego” wspiera statutową działalność Caritas Diecezji Opolskiej w zakresie ochrony zdrowia i życia ludzkiego, a w szczególności:

  • pracę pielęgniarek stacji opieki, poradni paliatywnych i hospicjów (170 pielęgniarek Caritas wykonuje codziennie 2 tys. wizyt domowych. Suma obsłużonych pacjentów w ciągu roku wynosi ok. 18 tysięcy.),
  • działalność ośrodków i gabinetów rehabilitacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych (70 rehabilitantów Caritas usprawnia rocznie ok. 30 tys. pacjentów. Ilość wykonanych zabiegów wynosi pół miliona w ciągu roku),
  • funkcjonowanie noclegowni i misji dla bezdomnych oraz kuchni dla ubogich (przez cały rok Caritas wydaje codziennie ok. 300 posiłków),
  • działalność placówek opiekuńczych, wychowawczych oraz ośrodków kolonijnych (co roku Caritas organizuje wypoczynek letni i zimowy dla 700 dzieci),
  • pomoc rodzinom, osobom najsłabszym i przeżywającym trudności (w 2011 r. wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas Diecezji Opolskiej przekazali m.in. 1720 ton żywności z Unii Europejskiej dla 90 tysięcy osób).


W 2011 r. z pomocy wszystkich placówek Caritas Diecezji Opolskiej skorzystało co najmniej 140 tys. osób. 
Praktykę przekazywania 1% podatku na cele dobroczynne pochwalił Ojciec Święty Benedykt XVI. W encyklice „Caritas in veritate” napisał: „Możliwą formą pomocy dla rozwoju, mogłoby się również okazać skuteczne zastosowanie tak zwanej subsydiarności w kwestii podatkowej, która pozwoliłaby obywatelom decydować o przeznaczeniu części podatków wpłacanych państwu”. (Civ, nr 60)

„Caritas Diecezji Opolskiej Organizacja Pożytku Publicznego” dziękuje wszystkim, którzy 1% swojego podatku, zamiast do budżetu państwa, przekazują na służbę chrześcijańskiego miłosierdzia, realizowaną przez kościelną Caritas.


 

Dzień Chorego w naszym Centrum

W sobotę, 11 lutego br., we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, obchodziliśmy XX Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji 10 lutego odbyła się Msza św., której przewodniczył ks. kapelan Zbigniew Paszkowski, animowana muzycznie i słownie przez młodzież ze wspólnoty „Marianek” z Chróścic pod kierunkiem s. Marioli Lazik oraz wolontariuszy z gimnazjum ze Starych Siołkowic. Po Mszy św. odbyło się spotkanie młodzieży z chorymi, które „osłodzone” zostało kawałkami pysznego ciasta przygotowanego przez naszych drogich gości.

Natomiast 11 lutego odbyła się uroczysta Eucharystia z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych. „Poprzez namaszczenie chorych, któremu towarzyszy modlitwa prezbiterów, cały Kościół poleca chorych Panu cierpiącemu i uwielbionemu, aby On ulżył ich udrękom i ich uzdrowił, a wręcz wzywa ich do duchowego jednoczenia się z męką i śmiercią Chrystusa, by w ten sposób przyczyniali się do dobra ludu Bożego” (Orędzie Ojca Świętego na XX Światowy Dzień Chorego - 11 lutego 2012r.).

Łączymy się ze wszystkimi chorymi, którzy przebywają w naszym Centrum Opieki Paliatywnej, przyjmując każdego pacjenta słabego i chorego z chrześcijańską wrażliwością i miłością.

Tym zaś, którzy pracują w służbie zdrowia jak również rodzinom, wolontariuszom, którzy wychodzą naprzeciw człowiekowi cierpiącemu serdecznie dziękujemy. Dzięki postawie miłości stajemy się osobami, które uczestniczą w procesie uzdrawiania: „bym opatrywał rany serc złamanych” (Iz 61,1).

opr. Grzegorz Węsiora

 

Jezus przyszedł…


Dnia 13 stycznia br. w Centrum Opieki Paliatywnej w Starych Siołkowicach o godzinie 10.30 uczniowie ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjalnej, z Chróścic wystawili Jasełka. Inscenizacja została przygotowana przez siostrę Mariolę i siostrę Eliaszę ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanej oraz nauczycieli, którzy byli wspierani przez rodziców młodych artystów.
Zaproszeni aktorzy wspaniale przygotowali się do swoich ról, aby jak najlepiej przedstawić naszym pacjentom z hospicjum oraz podopiecznym z Warsztatów Terapii Zajęciowej tajemnicę Bożego Narodzenia.
Serdecznie dziękujemy za chwile zadumy i wzruszenia, jakich nam dostarczono przez możliwość powtórnego przeżywania przyjścia Pana Jezusa na ziemię.

Opr. Grzegorz Węsiora