Aby wyświetlić tę stronę, musisz zainstalować Flash Player 9+.!

Pobierz Adobe Flash Player

Bank Pekao S.A. Opole
50 1240 5178 1111 0010 3728 8021

Linki

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter

Aktualna liczba gości online: 2

Dzisiaj jest: 27.01.2021r.

Logo – świadectwo krzyża

 

Centrum Opieki Paliatywnej Caritas Diecezji Opolskiej w Starych Siołkowicach posiada własny symbol graficzny. Trójkolorowe logo w sposób symboliczny przedstawia istotę pracy hospicyjnej – towarzyszenie człowiekowi umierającemu. Spotkanie opiekuna z osobą w końcowej fazie życia rysuje linią geometrii zarys krzyża. Człowiek umierający to człowiek przykuty do łóżka. Tak jak ludzkie narodziny dla świata związane są ze szpitalnym łóżkiem, tak też śmierć najczęściej tam zastaje człowieka.

Dwie osoby – dwie belki krzyża. To krzyż ludzkiego cierpienia, agonii, bólu bliskich, poświęcenia opiekunów. To równocześnie krzyż wielkanocnej nadziei, w którym zamyka się pełnia człowieczeństwa.
Pozioma belka krzyża symbolizuje człowieka umierającego. Pionowa, podtrzymująca cały ciężar krzyża to opiekun, lekarz, najbliższa rodzina, wolontariusz, przyjaciel, kapłan. To ci, którzy pomagają godnie przeżyć ostatni etap ziemskiej wędrówki człowieka.

Dominującym kolorem motywu jest zieleń – barwa nadziei. Nadziei na godne dopełnienie ziemskiego życia, na przygotowanie się do przejścia ku wiecznej radości, na miłosierną dłoń naszego Stwórcy. To także nadzieja towarzyszących umierającemu na zrozumienie przez niego ostatecznego sensu życia.
Kolor żółty symbolizuje światło, którym cierpiący i zmartwychwstały Chrystus nadaje ludzkiemu życiu format nieśmiertelności.

W opiece paliatywnej dochodzi do nieustannej konfrontacji krzyża. To bardzo konkretne miejsce przeżywania jego tajemnicy i siły. Pomoc i trwanie z umierającymi staje się tu wyraźnym świadectwem krzyża, dawanym dzisiejszemu światu.


Artur Wilpert