Aby wyświetlić tę stronę, musisz zainstalować Flash Player 9+.!

Pobierz Adobe Flash Player

Bank Pekao S.A. Opole
50 1240 5178 1111 0010 3728 8021

Linki

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter

Aktualna liczba gości online: 3

Dzisiaj jest: 27.01.2021r.

„Ludzie Boga”

 

Przedstawiciele Centrum Opieki Paliatywnej Caritas Diecezji Opolskiej obejrzeli 25 marca film „Ludzie Boga”.

Jest to opowieść o życiu i śmierci siedmiu trapistów z górskiego monasteru w Tibhirine w Algierii. Zakonnicy zostali porwani w nocy z 26 na 27 marca 1996 r. przez uzbrojoną bojówkę. Dwa miesiące później GIA (Zbrojna Grupa Islamska) ogłosiła, że wobec impasu w negocjacjach między rządami Francji i Algierii zamordowała mnichów.Przez lata bracia z Tibhirine żyli w symbiozie z muzułmańską ludnością, służąc jej i pomagając bez śladu nawracania. Tak udowadniali, że pokojowe współistnienie między religiami jest możliwe. Ich wiara została wystawiona na ciężką próbę - w momencie porwania i męczeńskiej śmierci. Zakorzenienie w Bogu dało mnichom siłę do przezwyciężenia własnych lęków i ofiarowania życia - w imię miłości.

Ale czy faktycznie miłość może zatrzeć podziały religijne? To, co wydarzyło się rok po zabójstwie trapistów, każe odrzucić wszelkie wątpliwości. Za zgodą algierskich władz, w Tibhirine odbyły się wtedy uroczystości ku czci zamordowanych zakonników. Uczestniczyła w nich niemal cała społeczność pobliskiej wioski, co stanowiło świadectwo heroicznej odwagi. Zemstą terrorystów było pozbawienie życia rodziny, która mieszkała najbliżej klasztoru.

Film francuskiego reżysera Xaviera Beauvois jest jednym wielkim pytaniem - bardzo niewygodnym, przyznajmy, dla nas chrześcijan i katolików: czy jestem człowiekiem Boga? Czy do Niego należę? Czy w Jego imię jestem zdolny do najwyższych poświęceń?

Grzegorz Węsiora