Aby wyświetlić tę stronę, musisz zainstalować Flash Player 9+.!

Pobierz Adobe Flash Player

Bank Pekao S.A. Opole
50 1240 5178 1111 0010 3728 8021

Linki

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter

Aktualna liczba gości online: 3

Dzisiaj jest: 27.01.2021r.

Aktualności

Sympozjum Caritas w Skowronku

Rok 2015 jest rokiem jubileuszu 25-lecia wielu Caritas Diecezjalnych w Polsce m.in. Caritas Diecezji Opolskiej. Caritas Polska jako organ koordynujący działalność Caritas w Polsce przygotowała program całorocznych obchodów, w których każdy miesiąc poświęcony jest jednemu zakresowi działalności charytatywnej. Miesiąc luty poświęcony jest osobom chorym.
Caritas Diecezji Opolskiej, która od lat prowadzi wiele form działalności leczniczej i posiada duże doświadczenie na polu posługiwania chorym, została zaproszona przez Caritas Polską do współpracy i zaprezentowania swoich inicjatyw w obszarze pomocy osobom w chorobie. Prezentacja działań będzie okazją do zwrócenia uwagi opinii publicznej na głos i rolę Kościoła w omawianym temacie. Osoby chore potrzebują nie tylko technicznie poprawnej pomocy medycznej, nowoczesnych urządzeń, komfortowych miejsc leczenia i pobytu ale także wsparcia psychicznego i duchowego, człowieczeństwa, serdecznej uwagi, obecności personelu medycznego o wysokich kwalifikacjach zawodowych i etycznych.
W związku z powyższym, w najbliższy piątek 27. lutego 2015 r. w ośrodku Skowronek w Głuchołazach, Caritas Diecezji Opolskiej zorganizuje jednodniowe sympozjum nt. Troska Kościoła o chorych. Do udziału w sympozjum zaproszonych zostało 120 gości z diecezji, województwa i kraju.

 


Poniżej plan sympozjum

 

Plan obchodów Roku Caritas z udziałem
Caritas Polska i Caritas Diecezji Opolskiej
przy współudziale
Caritas Archidiecezji KatowickiejSympozjum „Troska Kościoła o chorych”

Głuchołazy, 27 lutego 2015 r.

 

09:00 – 09:30 - Rejestracja osób zaproszonych -  Ośrodek  „Skowronek”

09:30 – 14:00 - Spotkanie medycznego środowiska Caritas i zaproszonych Gości
moderator sympozjum Ks. Arnold Drechsler - Dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej

09.30 – Msza Święta pod przewodnictwem J.E. Ks. Biskupa Rudolfa Pierskały -  Biskupa Pomocniczego Diecezji Opolskiej - Kaplica Ośrodka

10.30 – Rozpoczęcie sympozjum -  „Troska Kościoła o chorych” - Ks. Arnold Drechsler

10.40 – Chory i rodzina, ante et post mortem - Ks. Zdzisław Tomziński - Archidiecezjalny Dom Hospicyjny w Katowicach

11.00 – Stacje Opieki Caritas - 23 lata w służbie chorym, pielęgniarska opieka środowiskowa, długoterminowa i paliatywno - hospicyjna - Monika Kocot

11.35 – Usprawnianie lecznicze w środowisku - gabinety rehabilitacyjne - Roland Pampuch

11.50 – Opieka medyczna w miejscu zamieszkania - doświadczenia i perspektywy współpracy NFZ i Caritas Diecezji Opolskiej - Tomasz Uher - Dyrektor Oddziału Opolskiego NFZ

Dyskusja

12:30 – 12:50 - Przerwa kawowa

12:50 – 14:00 - Panel dyskusyjny - Opieka środowiskowa nad chorym
1. Ks. inf. Edmund Podzielny - Troska o chorych w parafii
2. Przedstawiciele władz samorządowych z Kolonowskiego i Murowa - Troska    gminy o ludzi chorych i starszych – Andrzej Puławski i Konrad Wacławczyk
3.  Przedstawiciele rodzin chorych - Ludzie chorzy i starzy najchętniej przebywają    we własnym domu – Erwin Marschollek

Podsumowanie i zakończenie sympozjum

14:00 – 15:00   - Obiad w Sali Balowej ośrodka


Zapraszamy

 

Rusza najbardziej popularna kościelna akcja pomocy.

XXI Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom przypada w roku jubileuszowym, w którym Caritas Diecezji Opolskiej obchodzi 25. lecie swojej działalności. Opolska Caritas uczestnicy w Wigilijnym Dziele od samego początku. Cieszy nas świadomość, że pomimo upływającego czasu i sytuacji demograficznej jaka panuje w naszej diecezji, ilość rozprowadzanych świec utrzymuje się na stałym poziomie i przekracza 80 tysięcy.

Zapewne składają się na to wymowa duchowa i przesłanie religijne wigilijnej świecy, powściągliwa promocja i kampania reklamowa Dzieła, zaufanie wiernych do instytucji i wolontariuszy Caritas, a także autorytet duszpasterzy oraz pośrednictwo parafii.
Środki pozyskane z Wigilijnego Dzieła zostaną przeznaczone w części na organizację wypoczynku letniego dla dzieci z ubogich rodzin, a w drugiej części na dofinansowanie projektów dla dzieci organizowanych przez Parafialne Zespoły Caritas. Regulamin przyznawania dotacji i sposób ich rozliczenia zostanie podany do wiadomości Parafialnych Zespołów Caritas i umieszczony na stronach www.caritas.diecezja.opole.pl w marcu 2015 roku.
Caritas Diecezji Opolskiej przygotowała 18 tysięcy dużych świec oraz 63 tysiące małych. Nabywając świece wierni składają ofiary w wysokości 12 zł. za dużą i 5 zł. za małą. Kwota 50 groszy z każdej świecy pozostaje do dyspozycji Parafialnego Zespołu Caritas i zostanie wykorzystana na pomoc dzieciom świadczoną w parafiach. 10 gr. z każdej świecy trafi do dzieci w najuboższych krajach świata za pośrednictwem Caritas Polskiej.
Zachęcamy wszystkich do nabywania wigilijnych świec i korzystania z okazji do dobroczynności. W ubiegłym roku z Wigilijnego Dzieła sfinansowano wypoczynek wakacyjny dla 336 dzieci.

Ks. dr Arnold Drechsler
Dyr. Caritas Diecezji Opolskiej

 

 

Trzy studentki Uniwersytetu Opolskiego

Nazywamy się Żaneta Wiora, Żaneta Pluta i Joanna Gacka. Jesteśmy studentkami Uniwersytetu Opolskiego, studiujemy pracę socjalną na III roku. W ramach Projektu Naukowego postanowiłyśmy wesprzeć Centrum Opieki Paliatywnej w Starych Siołkowicach, zdobywając pieniądze na zakup sprzętu medycznego, niezbędnego w leczeniu hospicyjnym.

Szanowni Państwo,
dzięki waszej hojności i życzliwości cel naszego projektu został zrealizowany. Uzyskałyśmy 10.942,81 zł. Ta kwota pozwoliła na wyposażenie Centrum Opieki Paliatywnej w Starych Siołkowicach w dwie nowe pompy infuzyjne, elektryczny podnośnik, rolki do przesuwania pacjentów, dwa ciśnieniomierze, drabinkę do podciągania oraz niezbędne lekarstwa.

Składamy najserdeczniejsze podziękowania panu kierownikowi Grzegorzowi Węsiorze za pomoc w przeprowadzeniu projektu i udzielone wsparcie. Księdzu Arnoldowi Drechslerowi, Dyrektorowi Caritas Diecezji Opolskiej za współpracę oraz przyjęcie nas do grona wolontariuszy Caritas. Następnie wszystkim mieszkańcom parafii Dobrzeń Wielki na czele z księdzem proboszczem Janem Polokiem i wikarym Tadeuszem Dziedzicem, wiernym parafii Kup z księdzem proboszczem Andrzejem Ogasą, a także Ojcu Hubertowi przełożonemu Kościoła  Franciszkanów w Opolu. Słowa wdzięczności kierujemy również do prezesa firmy PKS Cargo pana Norberta Lepicha, Salonu Fryzur MARGO pani Małgorzaty Jędrzejko oraz właścicielki Zakładu Usługowo–Handlowego Narok Term Tere pani Teresy Krause-Ofiera. Dziękujemy także osobie prywatnej pani Elżbiecie Smandzik. Państwa wspaniałomyślna pomoc umożliwiła nam zrealizowanie naszych zamierzeń.
opr. Żaneta Wiora, Żaneta Pluta, Joanna Gacka.

Podziękowanie
p. mgra Grzegorza Węsiory, kierownika Centrum Opieki Paliatywnej w Starych Siołkowicach
Składam serdeczne podziękowanie wszystkim darczyńcom, którzy wsparli akcję zbierania pieniędzy na zakup sprzętu medycznego i leków, niezbędnych w leczeniu hospicyjnym. Zebrana kwota w wysokości 10.942,81 zł. została przekazana naszemu Centrum Opieki Paliatywnej w Starych Siołkowicach przez trzy studentki Uniwersytetu Opolskiego Żanetę Wiorę, Żanetę Plutę i Joannę Gacka. Wyrażam wdzięczność organizatorkom zbiórki oraz wszystkim ludziom dobrego serca, którzy wzięli udział w szlachetnej inicjatywie, niosącej pomoc pacjentom naszego hospicjum.

 

 

Więcej…

 

Kolędowanie

W okresie poświątecznym przybyły do nas z kolędami dzieci z Ochronki Sióstr Służebniczek NMP w Chróścicach pod opieką siostry Fides i Eliaszy oraz pań. Po raz kolejny młodzi artyści obdarowali nas wspaniałymi kolędami i pastorałkami. Zachwycili nas pięknym i jednocześnie profesjonalnym wykonaniem.
Odwiedził nas również chór z parafii pw. Św. Michała ze Starych Siołkowic, który wykonał szereg pięknych kolęd. Niedawno powołany do istnienia chór prowadzony jest przez ks. Jerzego Kowolika.
Mamy nadzieję, że w przyszłości nasi mili goście odwiedzą nas ponownie a wspólne kolędowanie stanie się tradycją naszego hospicjum oraz chwilą zapomnienia dla chorych w ich cierpieniu.
Wszystkim naszym wykonawcom za piękne przeżycia i szczere wzruszenie serdecznie dziękujemy.

Opr. Grzegorz Węsiora.

Zapraszamy do lektury:
http://opole.gosc.pl/doc/1840176.Gwiazdka-noworoczna

http://staresiolkowice.pl/pacjenci-hospicjum-sa-naszymi-mieszkancami/

 

 

10-lecie

Centrum Opieki Paliatywnej Caritas Diecezji Opolskiej

w Starych Siołkowicach

Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w festynie z okazji 10. rocznicy utworzenia i poświęcenia naszej placówki.

W niedzielę 9 czerwca 2013 r. od godz. 14.00

w namiocie biesiadnym na terenie Centrum Opieki Paliatywnej przy ul. Piastowskiej 26 w Starych Siołkowicach wystąpią dla Państwa liczne lokalne zespoły artystyczne.
Przygotowane będą stoiska gastronomiczne z kawą, ciastem, napojami, lodami, grochówką, bigosem i przekąskami z grilla oraz stoiska z rękodziełem podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas.

Nie zabraknie również atrakcji dla dzieci.

Zapraszamy wszystkich w niedzielne popołudnie do siołkowickiego hospicjum.

 

 

IV Koncert Charytatywny: Dzielmy się miłością

Blisko 200 osób przybyło w niedzielne popołudnie 24. lutego br. do sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 3 w Dębskiej Kuźni, aby uczestniczyć w IV Koncercie Charytatywnym „Dzielmy się miłością”. Dochód z koncertu przeznaczony był dla Centrum Opieki Paliatywnej Caritas w Starych Siołkowicach. „Akwarium Caritas zawstydza dorosłych i daje przykład do naśladowania” – tak ocenił ideę koncertu podjętą przez miejscowe Szkolne Koło Caritas, dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej ks. dr Arnold Drechsler.

Kilkumiesięczne przygotowania młodych ludzi, doprowadziły do niezwykle bogatego artystycznie wydarzenia. Tym ważniejszego, że jego celem była pomoc placówce, która towarzyszy ludziom w godnym rozstaniu się z ziemskim życiem. Publiczność koncertu stanowili ludzie dobrej woli, którzy nie szczędzili serca dla celu spotkania. Przedstawiciele miejscowych władz samorządowych, księża, grono pedagogiczne, uczniowie, ludzie kultury, przedsiębiorcy i mieszkańcy Dębskiej Kuźni swoją liczną obecnością opowiedzieli się jednoznacznie za autorytetem człowieka nieuleczalnie chorego.

Sześć zespołów wokalnych, instrumentalnych, tanecznych i baletowych zaprezentowało swoje umiejętności dostarczając publiczności artystycznych uniesień. Przy słodkim poczęstunku z kawą licytowano wiele zaproszeń, upominków i kwiatów. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się prelicytowana już od 4 lutego koszulka klubowa z dedykacją i autografem pana Jakuba Błaszczykowskiego. Ten cenny prezent, zawodnik Borussi Dortmund przekazał na licytację za pośrednictwem kapelana sportu naszej diecezji ks. dra hab. Jerzego Kostorza. Nabywca słynnej, żółtej koszulki z numerem 16, przekazał na rzecz hospicjum 1.250 zł. Dodatkową atrakcją koncertu była obecność pana Dawida Błaszczykowskiego, brata Jakuba. Asystent trenera Rakowa Częstochowa prowadził licytację koszulki i osobiście wręczył ją zwycięzcy. Przywiózł ze sobą także trofeum młodszego brata, wierną replikę pucharu niemieckiej ligi, który piłkarze Borussii Dortmund zdobyli w 2012 roku. Pozowaniu do zdjęć nie było końca.

To starannie przygotowane i sprawnie przeprowadzone artystyczno-sportowe wydarzenie, ukazało potencjał i talenty młodych ludzi, którzy potrafią wznieść się ponad oferowane dziś powszechnie wzory zachowania. „Wzruszenie ogarnia człowieka, kiedy widzi tych młodych uczniów, ich nauczycieli, władze samorządowe i wszystkich ludzi dobrej woli, którzy dołączają do strumienia pomocy dla Hospicjum Caritas, które przez prawie 10 lat otoczyło najgodniejszymi warunkami leczniczymi i mieszkalnymi dwa tysiące osób” – powiedział ks. Drechsler. Łącznie dochód z koncertu wyniósł 4.754 złotych.

Caritas Diecezji Opolskiej dziękuje organizatorom koncertu, artystom i uczestniczącej publiczności za ofiarne, odważne i radosne świadectwo miłości do cierpiących i umierających pacjentów Centrum Opieki Paliatywnej w St. Siołkowicach. Niech entuzjazm, który wypełnił serca autorów koncertu, przydaje im skrzydeł do kolejnych cennych inicjatyw.

opr. Artur Wilpert

 

O IV Charytatywnym Koncercie na rzecz Centrum Opieki Paliatywnej w Starych Siołkowicach ukazały się również artykuły w Nowej Trybunie Opolskiej (więcej...), Gościu Niedzielnym (więcej...) oraz na stronie internetowej Gminy Chrząstowice (więcej...). Zapraszamy do lektury.

 

 
Więcej artykułów…